Haber

Petrol Üreten Kentte Sulak Alan Ekolojisinin Restorasyonu

Çin’in Panjin kenti, üç büyük ırmağın denize döküldüğü “sulak alanlar kenti” olarak biliniyor.

Liaoning eyaletinde bir petrol üretim üssü olan kent, geçmişte petrokimya ve öbür endüstriler yüzünden uzun müddettir çevresel bozulmadan mustaripti.

Yerel yetkililer 2002 yılından bu yana, sulak alanlar için müdafaa önlemlerini uygulamaya başlarken, kent genelinde tabiat müdafaa alanlarının kurulmasına ait planları kabul ettiler.

Panjin Perşembe günü, Ramsar Kontratı tarafından milletlerarası sulak alan kentleri olarak akredite edilen 25 kentten biri oldu.

Ramsar Kontratı, sulak ekosistemlerin korunmasına ve rasyonel kullanımına yönelik hükümetler ortası bir mutabakat.

SES (Çince): LİU YE, Panjin Ormancılık ve Sulak Alan Müdafaa Yönetimi Ofisi Yetkilisi:

“Berrak sular ve yemyeşil dağların değer biçilmez servet olduğu inancını kararlılıkla takip edeceğiz. Panjin milletlerarası bir sulak alan kenti olarak akredite edildiğinden ve Liaohekou Ulusal Parkı burada inşa edileceğinden, kent sulak alan muhafaza ve ekolojik onarımını artıracak, kırmızı zirveli turnalar ve siyah gagalı martılar üzere kıymetli çeşitlerin korunmasını güçlendirecek ve sulak alan korunmasında sağlıklı ve istikrarlı bir sulak alan ekosistemi oluşturacak entegre bir idare sistemi kuracak.”

Kıyı kenti, gelişmiş sulak ekolojisi sayesinde artık benekli foklar, kırmızı tepeli turnalar ve diğer nadir yaban hayatı canlılarına ev sahipliği yapıyor.

Kentteki “kızıl plaj” ise 2020 yılında ülkenin kalite açısından en üst düzeyi olan 5A doğal görüntü alanı olarak belirlendi.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Panjin’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu