Ekonomi

Mersin Mut’ta Açık Tarla Erik Hasadı Başladı

Mersin’in Mut ilçesinde, seracılıktan sonra açık alanda erik hasadı başladı.

Mut’ta örtülü olarak 1.500 liradan alıcı bulan erik, açık alandaki bahçelerde kilosu 40 liradan toplanmaya başlandı. Çiftçilerin bahçelerinde toplanan erikler elek makinesi yardımıyla boylarına göre sandıklara dizilir. Erik elek durumuna göre 15, 20, 25, 35 ve 40 liradan alıcı buluyor.

Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, “Mut eriği yurt içinde Rusya, Dubai, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine satılıyor. Örtü altında toplanan eriğin ilk yaş meyvesi 1.500 liraya alıcı buldu. Tadı, rengi ve kalitesiyle alıcı buldu. büyüklüğünde, açıkta hasadı yapılan erikler elekler arasında yer alıyor.”Elek sayısına göre 15, 20, 25, 35 ve 40 liradan alıcı buluyor. İlçemizde 15 bin 200 dekarlık alanda 2023 yılında tahmini verimin 24 bin tonu geçmesini bekliyoruz” dedi.

Eriklerin hem iç piyasada hem de ihracatta ilgi gördüğünü dile getiren Şeker, “Bugün itibariyle seralardan sonra açıkta erik hasadına başladık. Türkiye. Ürünlerin bir kısmı ülkeye, bir kısmı da Rusya, Dubai, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmek üzere ihraç ediliyor. Bu yıl özellikle Ortadoğu ülkelerinden çok talep var” dedi.

Erik fiyatlarından memnun olan üreticiler, “2023 yılı bereketli ve kazançlı bir yıl oldu. Ürettiğimiz erikler bize para kazandırıyor, özellikle fiyatlardan memnunuz. Bu yıl çok para kazanmaya başladık. emeklerimiz için.” – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu