Haber

Blinken, Etiyopya’da imzalanan barış anlaşmasının uygulanmasını istedi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Addis Ababa hükümeti ile isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ortasında imzalanan barış muahedesinin uygulanmasının ehemmiyetine vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Blinken, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’le telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Etiyopya’nın kuzeyinde son barışın sağlanması için gösterilen uğraşlar, Tigray bölgesinin yanı sıra Afar ve Amhara bölgelerine temel hizmetlerin tekrar verilmesi ve rastgele bir kısıtlama olmaksızın insani yardımın ulaştırılmasına ait süren çalışmalar ele alındı.

Blinken, Tigray güçlerinin silahsızlanması ve tüm yabancı güçlerin eş vakitli olarak bölgeden çekilmesi de dahil olmak üzere çatışmaların durdurulması muahedesinin acil halde uygulanmasının kıymetine değindi.

Blinken ayrıyeten, ABD’nin Afrika Birliği öncülüğünde gerçekleşen barış sürecini destekleyeceğini de tabir etti.

Addis Ababa hükümeti ile isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ortasında Güney Afrika’da yürütülen görüşmeler sonrasında 2 Kasım’da çatışmaların durdurulması anlaşması yapılmıştı.

Etiyopya’da ordu ile TPLF ortasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, binlerce kişinin vefatına, yüz binlerce kişinin konutlarını terk etmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu