Ekonomi

Birleşik Krallık’ta büyüme için perakende desteği

İngiltere ekonomisi, imalat ve inşaat sektörlerindeki daralmaya rağmen Nisan ayında perakende sektöründeki toparlanmayla birlikte büyüdü.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre ekonomi Nisan ayında yüzde 0,2 büyüdü. Mart ayında ekonomi yüzde 0,3 küçüldü.

Ekonomi son üç ayda yüzde 0,1 büyüdü. Hizmetler branşı, Mart ayında yüzde 0,5 küçüldükten sonra Nisan ayında yüzde 0,3 büyüdü. İmalat sektörü yüzde 0,3 küçüldü.

Yılın ikinci çeyreğine olumlu başlangıç, resesyon riskini şimdilik masadan kaldırdı. Ancak yüzde 2 hedefinin 4 katı olan enflasyonu dizginlemek için İngiltere Merkez Bankası’nın yaz aylarında faiz oranlarını artıracağı beklentisi, bu yıl sakin geçeceği iddialarını koruyor.

Ekonomistler bu yıl ülkede ılımlı bir büyüme bekliyorlar. Bloomberg’in araştırmasına göre İngiltere, 2023’te yüzde 0,2 ile Almanya hariç G7 ülkeleri arasında en zayıf büyüme performansını kaydedecek.

ONS Ekonomik İstatistik Müdürü Darren Morgan, mart ayındaki daralmanın ardından hizmet sektöründeki büyüme, araç satışlarındaki artış ve nisan ayında eğitim sektöründeki grevlerin yavaşlaması ile ekonominin toparlandığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu