Haber

Avusturya’da toplu elektrik kesintisi durumunda erzak dağıtmakla görevli süpermarketler

Avusturya’daBu kış toplu bir elektrik kesintisi olması durumunda vatandaşların yiyecek ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için acil durum önlemleri, Tarım, Bölgeler ve Turizm Bakanlığıweb sitesinde yayınlandı.

Buna göre, olası toplu indirimin ilk gününde tüm market ve bakkallar kapalı kalacak.

Karneye göre gıda dağıtım modeli

İkinci gün marketler ve bakkallar yine kapalı kalacak ancak 10:00-15:00 saatleri arasında karneli gıda dağıtımı için torbalarda herkese taze ürünlerin dağıtılacağı merkezler olarak hizmet verecek.

Ayrıca içinde su bulunan hazır poşetler, uzun ömürlü ekmek, konserve, hazır eser ve mumları nakit olarak satabilecekler. İstenirse bebek ürünleri ve hijyen malzemeleri de sağlayacaklardır.

Üçüncü günden itibaren vatandaşa sadece kuru eserler mümin olsun diye verecekler.

Plan Spar, Maximarkt, Billa, Penny, Lidl, Frisch, Unimarkt, M-Preis ve diğerleri dahil olmak üzere tüm büyük Avusturyalı perakendecilertarafından kabul edildi

‘Evde yiyecek saklayın, nakit tutun’

Vatandaşlara ayrıca evlerinde rafta dayanıklı yiyecekler stoklamaları, konutta 14 günlük stok bulundurmaları ve aile üyesi başına yaklaşık 100 avroya eşdeğer küçük nakit önlemler almaları tavsiye edildi.

acil durum planı Avusturya Ticaret Odası (WKÖ), Avusturya Ulusal Bankası (OeNB) ve enerji bakanlığının yanı sıra gıda perakende bölümü ve Avusturya Belediyeler Birliği (Österreichische Gemeindebund) temsilcileriile koordineli olarak hazırlanır.

‘Olası krizlere hazır olmak’

aynı zamanda Avusturya’dagıda tedarikinin artık güvenli olduğunu ve elektrik kesintisi riskinin olduğunu ‘çok düşük ve olası değil’Ancak yetkililer ‘yeni potansiyel zorluklar, bir krize hazırlanmak için zamanında hazırlık gerektirir’stresli.

Gıda Perakendecileri Derneği Lideri Christophe Tamandl, plan hakkında “Gıda ticareti sektörümüz sorumlu bir sektör ve krizin üstesinden gelme yeteneğini şimdiden kanıtladı. Olası bir toplu elektrik kesintisi durumunda bugün sunulan çözüm tüm Avrupa için model teşkil ediyor ve gıda sektörümüzün kritik altyapı sisteminin bir parçası olarak krize hazır olduğunu gösteriyor.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu