Teknoloji

Aşırı sıcakta vücudumuz ne kadar ısıya dayanabilir?

Son dönemde artan sıcaklıklar çeşitli hastalıkların yanı sıra ölüme de neden olabiliyor. Örneğin, ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti Anka kuşu içinde; sokaktaki betonun sıcaklığı 66 derece,açık havada çalışan insanların vücut ısısı 41 dereceolarak kaydedilmiştir.

Hatta bu sıcaklıklardan sonra rekorlar kıran Phoenix için dünyada tek oldu. “Klimasız yaşanamayacak şehir” tezi bile yapıldı. Peki, yüksek sıcaklıklar insan ölümlerine neden olurken, Bir insanın dayanabileceği maksimum sıcaklık ve nem nedir?Bilim adamları bu sorunun cevabını belirlediler.

İnsan vücudunun sıcaklık tolerans eşiği düştü

Sağlıklı bir genç bile yüzde 100 nem ile 35 derece sıcaklıksırf Altı saat Dayanabileceğini kanıtladı. Ancak yeni araştırmalar, bu eşiğin çok daha düşükolabileceğini gösteriyor.

Belli bir sıcaklığa ulaşıldığında vücudun çekirdek sıcaklığını düşürmek için kullandığı ana araç olan ter, bir süre sonra artık ciltten buharlaşmaz. sonuç olarak eğer sıcak çarpması, organ yetmezliğive sonunda ölümebu neden oluyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarından Colin RaymondAFP’ye yapılan açıklamada, “ıslak termometre sıcaklığı”‘Hayırseverlik’ olarak bilinen bu kritik 35 derece sınırının özellikle Güney Asya ve Basra Körfezi’nde birçok kez aşıldığını söyledi.

Uzmanlar, çok yüksek sıcaklıkların insanları öldürmesi için 35 santigrat derece veya yakınında olması gerekmediğini söylüyor. Sıcaklıklar herkese; yaş, sağlıkVe diğer sosyal ve ekonomik faktörlere bağlıdır. farklı şekillerde etkileyebilir. Örneğin, tehlikeli “yaş termometre sıcaklıkları” oluşturmaya yetecek kadar nemin nadiren bulunduğu Avrupa’da geçen yaz. 61 binden fazla insan sıcaktan öldü.tahmin edilmektedir.

Araştırmanın en çarpıcı verisi, yaş termometre sıcaklıklarının önümüzdeki on yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinde artacak olması. “düzenli olarak 35°C’yi aşacağını” öngörülmüştü. Öte yandan, bu sonu test etmek için Pensilvanya Devlet Üniversitesi.

Araştırmacılar, katılımcıların vücutlarının çekirdek sıcaklıklarının artmaya devam etmesini engelleyemediklerinde kritik sınır olan 35 derecenin etkisi. 30.6 derecede başardıklarını gördüler. Nitekim ekip tehlikeli sıcaklıklara ulaşmaya çalışıyor. 5-7 saatin ortasında sürerifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu