Ekonomi

“2023’te platin arzında açık yaşanacak”

Dünya Platin Yatırım Kurulu’na (WPIC) nazaran, araba üreticilerinden gelen artan talebin Borsa yatırım fonlarının (ETF) satışlarını karşılamasıyla önümüzdeki yıl platin tüketimi arzı geçecek.

WPIC yüklü olarak otomotiv sanayisinde emisyon denetim sistemlerinde kullanılan metalin arzında 2020’den bu yana birinci sefer 330 bin onsluk bir açık yaşanacağını öngörüyor.

Çin üzere katı hava kirliliği olan ülkelerden gelen talebin de takviyesiyle piyasada yaşanan bu sıkılığın fiyatlara yansıması yaşanan resesyon tasalarına karşın pahalı metal bu yılı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Konsey tarafından yayımlanan bir raporda, araba üreticilerinin ve sanayinin güçlü tüketiminin, ETF’lerin bir yıl daha yaptığı satışları fazlasıyla telafi edeceğini ve madenlerden çıkarılan platin arzının sınırlı kalacağını söyledi.

Spot platin ve madeni paralara olan artan talebin açığı genişletmesi ve Japonya’daki tüketicilerin üç yıl sonra birinci defa net alıcı olması bekleniyor. WPIC Araştırma Yöneticisi Ed Sterck, zayıf yenin istekli platin yatırımcılarını yüksek fiyatlara alıştırdığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu